Kik a cheerleaderek
2007.08.03. 19:10
Az amerikai footballban a playek kztti sznetekben klnfle show-kal fokozzk a hangulatot, ilyen a pom-pom lnyok koreogrfija is, amely a tnc, az aerobic s az akrobatika elemeibl ll ssze. Kezdetben a csapatok biztatst szolglta, de mra annyira kintte magt, hogy a pom-pom lnyoknak kln bajnoksga, szpsgversenye, st mg magazinja is van a sportg shazjban, Amerikban.
A sportg gykerei az 1870-es vekig nylnak vissza, amikor a Princeton egyetemen elszr alakult buzdtklub a sportmrkzsek szurkolsnak szervezett ttelre; innen terjedt el az orszg tbbi egyetemre. Kevesen tudjk, hogy hajrzk 1924-ig csak frfiak lehettek. A hajrzs igazi npszersgre csak a szzad msodik felben tett szert, amikor a kzpiskolk 60%-a rendelkezett mr sajt csapattal. Ebben az idben hajrznak lenni mr egyfajta presztzst jelentett, hiszen a tljelentkezok szma miatt mr csak a legszebb, legygyesebb lnyok lehettek a csapat tagjai. Ugyanekkor - mint minden irgylsre mlt, elit csoport tagjait – folyamatosan rtk a tmadsok, erklcstelennek, ledrnek tartottk az akkor mg hossz szoknyt s zrt felst visel lnyokat.
A hetvenes vekre azonban, az els cheerleader-bajnoksgok megrendezsvel olddni ltszott a feszltsg: az addig ncl „magamutogatsbl” elfogadott sportt ntte ki magt. Megalakultak az els koeduklt csapatok, katalogizltk s hivataloss tettk a gyakorlatokat, elkezddtt az edzk egyetemi rendszer kpzse, sportszergyrt cgek szakosodtak a specilis cipkre, pompomokra.
A hajrzs, vagyis „cheer-leading” a mai napig szorosan kapcsoldik bizonyos sportgakhoz, elssorban az amerikai futballhoz (a cheerleading squad-ok mintegy 60%-a). Az ltalnos iskolai (Pee Wee) s kzpiskolai (Varsity) csapatok mellett azonban lteznek n. All-star csapatok is, amelyek a sportmrkzseken kvl is fontos feladatokat ltnak el: alaptvnyokat segtenek, szerepelnek a sajtban, a mdiban, npszerstik csapatukat. Cheerleaderr vlni nem knny: a jelentkeznek komoly megmrettetseken s vlogatsokon kell bizonytania, hogy rendelkezik a Hajrzk Szenthromsgval: ervel, llkpessggel s rugalmassggal. A csinos megjelens professzionlis szinten ugyanilyen fontos kvetelmny, m legtbbszr ez sokkal inkbb eredmnye a sok edzsnek, nem pedig elfelttele. Egy hajrz-csapat ugyangy szerepek szerint oszlik meg, ahogyan egy amerikai-futball csapat is: magjt a bzisok (base) kpezik, k vannak a legtbben, k emelik s dobljk vkonyabb, trkenyebb testalkat trsaikat, a flyer-eket. Nagyobb ltszm csapatokban szerepelnek n. third-k, k tiszta lnycsapatokban ltalban a legersebb, legrobusztusabb, nha ijeszt mretekkel rendelkez lnyok, koeduklt csapatokban pedig a fik – k kpesek egy kzzel feltartani, vagy akr t mter magasba dobni egy flyert. A hajrzst magt, mint tevkenysget, ugyancsak kt rszre kell bontani: elszr is jelenti a meccsek alatt vgzett kznsg-buzdtst, msrszt a versenyekre s bajnoksgokra sznt gyakorlatokat. A mrkzsek alatt a cheerleaderek ltalban rigmusokat (chants) s csasztuskkat (cheers) adnak el – a kett kztt mindssze terjedelmi klnbsg van (a rigmus ltalban rvidebb, ezt a kznsggel is megprbljk „skandltatni”, mg a csasztuskkat figyelem-felkelt jelleggel hasznljk), m mindkettt klnbz mozdulatsorokkal ksrik. Ilyen mozdulatok pldul a „Go,go! – felkiltssal prhuzamos pompomrzs, amelyet a jobb kz magasba emelsvel, s a bal mellkasnak tartsval fejeznek ki, vagy a „Touchdown!”, amelyet mindkt kz magasba lendtsvel s felugrssal jeleznek. A meccsek szneteiben s a hajrzk egyms kzti megmrettetsein gyakorlatsort (routine) mutatnak be, amely tartalmazhat fakultatv, illezve ktelez elemeket is. Ilyen elemek az ugrsok (jumps), a kunsztok (stunts), piramisok (pyramides), s tfordulsok
|